Elektroničko nasilje
Što je elektroničko nasilje
Agnes Jelačić / datum: 24. 3. 2020. 09:12

Bijes nikada ne postoji bez razloga, no rijetko je kada riječ o valjanom razlogu.

Benjamin Fraklin

Elektroničko nasilje (cyberbullying) je vrsta agresivnog ponašanja koje se manifestira kroz prijetnje, ponižavanja, zastrašivanja ili zlostavljanja neke osobe od strane jednog ili više pojedinaca putem interneta, mobitela i ostalih komunikacijskih uređaja.

U današnje vrijeme sve je češće prisutno zbog anonimnosti iza koje se nasilnik može sakriti i koja mu pruža sigurnost. Da bi se pomoglo djeci žrtvama nasilja da se ponovno osjete sigurnima, te da bi se spriječio ovakav tip nasilja, potrebna je angažiranost roditelja.

Mogući rizici elektroničkog nasilja:

Za djecu koja su izložena nasilju:

• depresija
  • anksioznost, usamljenost
  • pogoršanje zdravlja
  • nisko samopoštovanje
  • problemi u školi
  • agresivno ponašanje
  • razmišljanje o samoubojstvu

Za djecu koja sudjeluju u nasilju:

• ne znaju razliku između dobra i zla
  • veća je opasnost od korištenja sredstava ovisnosti
  • češći problemi u školi
  • mogu razviti probleme u ponašanju
  • teško uspostavljaju odnos s drugima
  • mogu i sami postati žrtve

Kako prevenirati elektroničko nasilje?

• Biti primjer djeci on/offline (poštovati druge i pružati im podršku, izbjegavati vikanje, fizičko nasilje i manipulaciju, pokazati djeci kako se nositi sa svađom i različitim stavovima na produktivan način, itd.)

• Upoznati se s online aktivnostima i online terminologijom (blogovima, chatom, e-mail računom, Facebook-om i slično)

• Razgovarati o elektroničkom nasilju (pričati s djecom o važnosti i karakteristikama pravog prijateljstva te podijeliti vlastita iskustva, ukoliko ih imate, u kojima ste bili žrtva nasilja, na taj način ohrabriti djecu da vam se obrate ako imaju problem)

• Ukazati na važnost empatije (objasniti djeci kakvo ponašanje je prikladno on/offline, pomoći im da shvate da neodgovorno ponašanje prema drugima koje je njima zabavno drugoj djeci smeta)

• Ograničiti vrijeme koje dijete provodi na računalu (ukazati na važnost druženja s prijateljima)

• Raspravljati s djecom o načinima rješavanja problema i frustracija bez pribjegavanja nasilnom ponašanju

• Osnažiti djecu i biti im potpora (raditi na samopoštovanju djece koja su žrtve nasilja, a pažnju djece koja provode nasilje nad drugima usredotočiti na njihove pozitivne osobine te usmjeriti njihovo ponašanje u dobre svrhe, primjerice pokazati im da znaju biti dobri vođe i sl.)

• Znati slušati (ne odgađati rješavanje problema koje je dijete podijelilo s vama, već se raspitati o detaljima incidenta i zahvaliti djetetu za hrabrost i iskrenost)

Pripremila: Agnes Jelačić, pedagoginja

Korišten materijal: http://www.commonsensemedia.org/cyberbullying