Učenici osmih razreda u pratnji svojih učitelja 3. svibnja 2024. posjetili su Peručko jezero i Sinj. Cilj je ove izvanučioničke nastave bio saznati o načinu rada Hidroelektrane Peruća te prepoznati važnost i značaj uštede električne energije, a potom i upoznati Sinj, njegovu kulturno-povijesnu baštinu te povezati svoje dosadašnje znanje o Cetinskoj krajini s djelom Alkar poznatog hrvatskog
pisca Dinka Šimunovića.
Okupljanje je bilo predviđeno u 8.30 sati ispred Osnovne škole „Lokve – Gripe“. Prvo je odredište bilo predivno Perućko jezero na rijeci Cetini koje je drugo najveće umjetno jezero u Republici Hrvatskoj.
Učenici su krenuli u obilazak hidroelektrane koja je sagrađena još davne 1960. godine. Tijekom Domovinskog rata hidroelektrana je bila uništena, a 2003. godine obnovljena.
Zatim su obišli Muzej Sinjske alke u centru grada Sinja.
I što su sve vidjeli i u čemu su uživali, pročitajte u nastavku....
Učenici i profesori zajedno su pogledali kratki film o povijesti grada Sinja. Kroz interaktivni muzej prolazili su u pratnji vodiča koji im je objašnjavao vrijednost i važnost Sinjske alke za grad u kojem su se nalazili. Muzej, vrijedan divljenja, otvoren je 2015. godine za proslavu tristote obljetnice od njezina postojanja. Suvremeno opremljen Muzej „priča priču” o burnoj povijesti grada Sinja, o borbi s Osmanlijama i značenju Sinjske alke. Veliku ulogu u tom ratu imala je vjera u Gospu, jer dogodilo se čudo koje je spasilo grad Sinj, stoga su učenici posjetili i crkvu Čudotvorne Gospe Sinjske gdje im je svećenik još jednom ispričao priču o čudesnom spasenju. U crkvi su se pomolili ispred svete slike Gospe koja je bila ukrašena zlatom dobivenim od zahvalnih pučana.
Posjet Sinju priveden je kraju šetnjom i razgledavanjem grada.
Ova izvanučionička nastava bila je vrlo zabavna i poučna. Na zanimljiv je način objedinila gradivo naučeno u školi s učenjem u sredini gdje se odvijala radnja Šimunovićeva Alkara te je obilježila kraj osmogodišnjeg školovanja učenika Osnovne škole „Lokve-Gripe“.
Marijeta Ercegović, 8. B